Doporučená denní dávka vitamínu D3, RHP, UI: Vyznáte se?

Vitamín D patří k těm, jejichž dostatek je pro náš organismus klíčový. Jaká je doporučená denní dávka vitamínu D3 u dětí a jak se vyznat v hodnotách uvedených na obalech? V článku se dozvíte více o tom, co se skrývá pod zkratkami RHP, DDD i UI, s nimiž se na nich běžně setkáváte.

Doporučená denní dávka vitamínu D3, RHP, UI: Vyznáte se?
19. 3. 2025

Imunitní systém dětí je v rámci kolektivu ve školce nebo škole v neustálé pohotovosti. Vitamín D přispívá k normální funkci imunitního systému a může tedy napomáhat jejich přirozené obranyschopnosti . Zároveň se podílí na vstřebávání vápníku a přispívá k normálnímu stavu kostí i svalů. 

RHP a DDD: nejedná se o synonyma 

RHP neboli referenční hodnota příjmu je novější označení používané v zemích Evropské unie a ve Velké Británii, které nahradilo dřívější doporučenou denní dávku (DDD). Obě hodnoty vycházejí ze stejných principů a jejich cílem je informovat veřejnost o doporučeném příjmu vybraných živin a energie. Zatímco DDD stanovil zvlášť množství pro muže, ženy a děti, RHP pracuje pouze s jednou hodnotou stanovenou pro „průměrného zdravého dospělého člověka“ s tím, že představuje jen orientační hodnotu. 

Na obalech potravin a doplňků stravy dnes najdete pouze hodnotu RHP. 

Co je to UI?

Jednotka UI (International Unit) vyjadřuje množství určité látky a používá se k porovnání účinných dávek různých biologicky aktivních látek včetně vitamínů. Zatímco na doplňcích stravy je množství vitamínu D uváděno velmi často právě v těchto jednotách, na potravinách je to spíše v mikrogramech (μg). Přitom platí, že 1 mikrogram se rovná 40 IU, tedy 1 IU se rovná 0,025 μg.

Jak se u dětí liší doporučená denní dávka vitamínu D3?

Doporučená denní dávka, respektive referenční hodnota vitamínu D pro děti starší 1 roku a dospívající je 15 μg. U všech dětí do jednoho roku je dobré zajistit extra příjem 400 až 500 UI vitamínu D za den. U starších dětí je vhodné každoročně kontrolovat hladinu vitamínu D, zejména pokud existuje vyšší pravděpodobnost jeho nedostatku. 

V případě, že je u dětí na základě testů prokázána příliš nízká hladina vitamínu D, lékař může doporučit užívání doplňků stravy a dodání extra 1000 až 4 000 UI vitamínu D denně. 

Nevěřte všemu, co se o vitamínu D říká

Není pravda, že vitamín D3 je vhodné organismu dodávat formou doplňků stravy POUZE v zimě. I když v zimních měsících máme méně slunečního záření, které stimuluje tvorbu vitamínu D v kůži, vzhledem k naší zeměpisné šířce a dalším faktorům nemusí být takto získané množství vitamínu D dostatečné. Na řadu pak přichází strava a případně již zmiňované doplňky stravy. Mylný je také názor, že mléko a mléčné výrobky vždy stačí k doplnění vitamínu D. Vhodné je zařadit do jídelníčku i další zdroje vitamínu D, například tučné ryby , vaječné žloutky nebo cíleně obohacené potraviny.


Zdroj:  

https://www.nzip.cz/clanek/1131-vitamin-d

https://bezpecnostpotravin.cz/termin/gda/ 

https://multimedia.efsa.europa.eu/drvs/index.htm