Omega 3 jsou tuky, které neškodí
Když slyšíme slovo „tuky,“ možná si většina z nás vybaví něco, čemu bychom se měli raději vyhnout. Ve skutečnosti jsou tuky nedílnou součástí našeho jídelníčku. Ale jak se říká, všeho moc škodí. Navíc, ne všechny tuky jsou stejné. Zatímco některé bychom skutečně měli mít na talíři výjimečně, pravidelný příjem jiných je důležitý pro mnoho tělesných funkcí. A právě mezi ně patří omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme získávat z potravy.
Název omega 3 napoví nejen chemikům
Omega 3 mastné kyseliny mají svůj název díky specifické chemické struktuře. Pro lepší pochopení se musíme podívat na složení mastných kyselin. Každá mastná kyselina má dlouhý řetězec atomů uhlíku spojených mezi sebou jednoduchými nebo dvojnými vazbami. Co je u omega 3 mastných kyselin tak zvláštní? Je to právě jejich dvojná vazba a její umístění ovlivňující, jak tyto mastné kyseliny v našem těle působí.
Název omega 3 odkazuje na polohu této dvojné vazby ve struktuře molekuly.
„Omega“ je poslední písmeno řecké abecedy a v případě mastných kyselin označuje pozici první dvojné vazby od konce řetězce – konkrétně od posledního uhlíkového atomu, který se označuje jako „omega“. U omega 3 mastných kyselin se první dvojná vazba nachází tři atomy uhlíku od konce řetězce. Právě proto „3“.
ALA, DHA, EPA – jak se v tom vyznat?
Když mluvíme o omega 3 mastných kyselinách, je vhodné zdůraznit, že existují různé typy těchto mastných kyselin. Ty se liší hned v několika ohledech.
Chemická struktura
Zatímco kyselina alfa-linolenová (ALA) patří k jednoduchým formám omega 3, v případě kyseliny eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenové (DHA) se jedná o složitější a pro tělo lépe využitelné formy omega 3.
Zdroje v jídelníčku
Jednoduché omega 3 je možné doplnit díky lněnému semínku i vlašským ořechům. Pro dostatek EPA a DHA je ale třeba sáhnout po živočišných zdrojích, konkrétně tučných rybách jako losos, tuňák nebo makrela.
Vliv na organizmus
Uvedené typy omega 3 se liší i v tom, co je pro organizmus nejdůležitější: ve svých účincích. Zatímco kyselina alfa-linolenová (ALA) přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, v případě kyseliny eikosapentaenová (EPA) jsou účinky širší s tím, že největší množství tělesných funkcí pozitivně ovlivňuje kyselina dokosahexaenová (DHA). Ta nejen že, stejně jako EPA, přispívá k normální činnosti srdce, hladině triglyceridů v krvi a krevního tlaku, ale zároveň napomáhá k normální činnosti mozku a zraku.
Jaké má nedostatek omega 3 příznaky?
Příznaky nedostatku omega 3 se neukáží hned. Pokud ale omega 3 na talíři dlouhodobě chybí, může dojít k ovlivnění funkcí, k nimž omega 3 pozitivně přispívá. A to jak v dospělém, tak dětském věku. V případě dětí, které nemají v jídelníčku přirozeně dostatek zdrojů omega 3 pak může být vhodné jejich doplnění formou doplňků stravy s vyváženým složením přizpůsobeným jejich potřebám.
Zdroj:
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: